close
متخصص ارتودنسی

سخن گفتن مورچه‌ها!

سخن گفتن مورچه‌ها!
یکشنبه 25 آذر 1397

جدید ترین ها


سخن گفتن مورچه‌ها!

سخن گفتن مورچه‌ها!

در این مقاله به صدای مورچه‌ای گوش می دهیم که یکی از دانشمندان بعد از یک عملکرد طولانی ضبط کرده است و نتیجه تحقیق این بود که مورچه واقعاً سخن می گوید و صدای آن به صورت ارتعاشات صوتی به نظر می آید که برای ضبط این ارتعاشات نیاز به دستگاه‌های بسیار دقیق داریم.


دکتر Robert Hickling سال‌های زیادی حشرات را تحت نظر گرفت و صدای که از آن‌ها صادر می شود را ضبط کرد. و این امر هنگامی آشکار شد که صدای مورچه را ضبط کرد و نتیجه این بود که رد مورچه را در زمین‌های کشاورزی از طریق صدایش می‌توان پیدا کرد و چیزی که باعث حیرت این دانشمند شد این بود که نوع صداهایی که یک مورچه نسبت مورچه ای دیگر وقتی نسبت به مکان و موقعیت مورچه‌ها فرق می‌کرد.


در این جهان ۱۲ هزار گونه مورچه وجود دارد و تعداد مورچه ها نسبت به تعداد انسان‌ها چند برابر می باشد. به همین دلیل دانشمندان در حیرتند در برابر این همه تنوع در صدا و گونه های موجود در مورچه ها چگونه به یک نتیجه هدف‌مند برسند.


او توانست که صدای چند نوع مورچه را ضبط کند و این پژوهش‌ها در سال ۲۰۰۶ در مجله Journal Of Sound and Vibration  به چاپ رسید و این اولین بار بود که انسان صدای واقعی مورچه را می‌شنید.


این دانشمند پژوهش‌ها و تحقیقات زیادی را در این زمینه منتشر کرد و مهم‌ترین آن‌ها در مورد نحوة ارتباط مورچه‌ها با یک‌دیگر است که در مجله The Journal of the Acoustical Society of America با عنوان Analysis of Acoustic communication by ants به چاپ رسید و نتیجه این پژوهش‌ها این بود که مورچه از لحاظ شنوایی بر ما انسان‌ها برتری دارد.


دانشمندان می‌گویند که مورچه از طریق شاخک‌های حسی خود می‌تواند پیام‌های صوتی را دریافت کند. مورچه صدای دریافتی را به صورتی خالص دریافت می‌کند زیرا که این شاخک‌ها مانند دستگاه‌های پیشرفته صوتی, صدا را رتوش کرده و بدون هیچ صدای اضافی تحویل می‌گیرد و این امکان پیشرفته‌ای در زمینه ارتباطات می‌باشد که دانشمندان از آن غافل بودند و تازه در سال‌های اخیر به حقیقت آن پی ببرند.


ولی قرآن کریم به این موضوع اشاره کرده و ما را در جریان این امر قرار داده که مورچه سخن می‌گوید:


خداوند می‌فرماید:


«آنگاه که به وادی مورچگان رسیدند, مورچه‌ای گفت: ای مورچگان به خانه‌هایتان داخل شوید مبادا سلیمان و سپاهش بدون توجه شما را پایمال کنند.»


(سوره نمل, آیه ۱۸)


در این آیه, به وجود زبانی که مورچگان با هم سخن می‌گویند, صریحاً اشاره شده است و خداوند بزرگ این نیرو را به حضرت سلیمان داده تا بتواند این زبان را بفهمد و درک کند.


امروزه دانشمندان در سعی و تلاشند صداهایی که مورچه از خود صادر می کند را بفهمند ولی آن‌ها بعد از سال‌ها پژوهش طولانی مدت توانستند فقط چهارنوع از این صداها را تشخیص بدهند.


5623738


مورچه در هنگام احساس, صدایی که مخصوص به احساس خطر کردن را نشان می‌دهد از خود صادر می کند در همین حین مورچه‌ها این نوع صدا را به همه دوستانشان می‌فرستند و آن‌ها این صدا را می‌شنوند و در مقابل آن عکس‌العمل نشان می‌دهند.


حالا به صدای مورچه ای که احساس خطر کرده و بقیه مورچه را برحذر می‌کند گوش دهید.


برای شنیدن, این‌جا کلیک کنید. http://home.olemiss.edu/~hickling/alarm.mp3


 


دانشمندان تأکید دارند که مورچه‌ها به انسان‌ها شباهت دارند. به این ترتیب که مورچه کارهایش را به طور منظم انجام می‌دهد. هنگام کار کردن با هم‌دیگر صحبت می‌کنند. بعضی از مورچه کار جمع آوری غذا را انجام می دهند و بعضی دیگر مسیر رفت و آمد را تنظیم می‌کنند.


همه این کارها را با اصوات خاصی که نوع امر کردن, یاد دادن و … می‌باشد صادر می‌کند و دیگر مورچه‌ها نسبت به این صداها عکس‌العمل نشان می‌دهند.


 5634534


http://home.olemiss.edu/~hickling/allswell.mp3


 


هنگامی که مورجه‌ای از طرف دشمن مورد حمله قرار می‌گیرد, صدای وحشتناک از خود صادر می‌کند. این صدا کاملاً ناشناس بوده و به صدای جنگ میان انسان‌ها شباهت دارد. این صدا را برای ترساندن دشمن از خود درمی‌آورد.


5643453


به صدای مورچه‌‌ای که به جنگ دشمن رفته, گوش دهید. این‌جا کلیک کنید. http://home.olemiss.edu/~hickling/attack.mp3


 برگرفته از:   R. Hickling and R. L. Brown, “Analysis of Acoustic communication by ants”


Journ. Acoust. Soc. Amer., Vol. 108, No. 4, pp 1920-1929, 2000.


 Phil Devries به این نتیجه رسید که حشرات, ارتعاشات صوتی ضعیفی را از خود صادر می‌کنند که فقط مورچه می‌تواند آن را تشخیص بدهد. به این منوال که مورچه حشراتی که ماده ای شیرین از خود ترشح می‌کنند را دوست دارد. حشرات در هنگام این کار ارتعاشات صوتی خاصی را از پراکنده می‌کنند که مورچه آن را دریافت کرده و به سوی روزی خود روان می‌شود.


در پایان ارتعاشات صوتی تنها وسیله برای ارتباط حشرات با یک‌دیگر است و به این منظور است که خداوند فرموده:


«و هیچ موجودی نیست مگر اینکه به ستایش او تسبیح می گوید. ولی شما تسبیحشان را نمی فهمید، به راستی که او بردبار و آمرزنده است.»


(سوره اسراء, آیه ۴۴)


 Robert Hickling می گوید که مورچه تحت تأثیر صداهای انسانی قرار نمی‌گیرد ولی اگر ارتعاشات صوتی مناسب را به سمت مورچه ارسال کنیم, نسبت به آن عکس‌العمل نشان می‌دهد و این به معنی وجود زبان خاص در میان مورچگان است که فقط خودشان آن را درک می‌کنند دقیقاً مثل انسان. در این‌جاست که به گفته خداوند می‌رسیم که می‌فرماید:


«و هیچ جنبده ای در زمین و هیچ پرنده ای که با دو بال خویش پرواز می کند نیست مگر اینکه آنها گروه‌هایی مانند شما هستند. ما در این کتاب از توضیح چیزی فروگذار نکرده ایم. آن‌گاه همه به سوی پروردگارشان محشور می گردند..»


(سوره انعام, آیه ۳۸)


 653.56


حالا به این نتیجه می‌رسیم که قرآن و علم با هم هماهنگی و تطابق دارد و می‌تواند دلیل خوبی برای کسانی که به این موضوع شک داشتند, باشد.


http://home.olemiss.edu/~hickling/distress.mp3


ارتباط شیمیایی در میان مورچه‌ها


دنیای مورچه معروف است به زبانی که توسط آن با هم ارتباط برقرار می‌کنند و آن از طریق ارتباط شیمیایی که مورچه از خود بروز می‌دهد, در نهایت این ارتباط نشان‌دهنده برتری مورچه بر انسان در این زمینه می‌باشد.


در یکی از پژوهش‌های محققان در دنیای مورچه‌ها یک موضوع توجه مرا به خود جلب کرد و آن اینکه مورچه می‌تواند از طریق رایحه با دیگر مورچه‌ها ارتباط برقرار کند.


و ما هنوز به یک نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده ایم که آیا مورچه از طریق رایحه یا یک‌دیگر ارتباط برقرار می‌کنند یا از طریق ارتعاشات صوتی, که آن هم از یک یا دو تحقیق یا پژوهش کافی نیست.


و می‌دانیم که هر تحقیقی باید از یک جایی شروع پیدا کند و به جایی ختم شود. دانشمندی که صدای مورچه را ضبط کرده بود ۲۰ سال برروی این پژوهش کار کرده و هنوز به یک نتیجه واضحی نرسیده است.


تمامی سعی من در این مقاله این است که هر آنچه که با قرآن هماهنگ و مطابق باشد حق است و هر آنچه که با قرآن تضاد دارد باطل است.


بسیاری از نظریه‌های علمی هم‌چنان یک نظریه باقی مانده مانده است ولی با آن‌چه که در قرآن آمده است تطابق دارد و به همین علت باید به یاد آوریم که این آیه کریم حاوی همان معنا می‌باشد و همانا قرآن و سنت, پایه و بنیان اصلی علم است که به آن تکیه می‌کنیم به همین منظور باید در مورد این آیه که خداوند فرموده مورچه‌گفت و  آیا مورچه واقعا سخن گفت آن چنان که در تفسیرات آمده است؟ فقط خدا می‌داند.


در پایان, عزیزان من بعد از دقت و تأمل در این حقایق چیزی نداریم جز اینکه خدا را سپاس گوییم.


———-


عبد الدائم الکحیل


www.kaheel7.com/fa


 


۱٫      Hickling R, Brown RL. Analysis of acoustic communication by ants, The Journal of the Acoustical Society of America, Oct. 2000. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11051518


2.      http://scitation.aip.org/getpdf/servlet/GetPDFServlet?filetype=pdf&id=JASMAN000108000004001920000001&idtype=cvips&prog=normal


3.      http://home.olemiss.edu/~hickling/


4.      Hickling, R. 1999. Ants have an acoustic world of their own. Meeting of the Entomological Society of America. Dec. 12-16. Atlanta.


5.      Roces, F., and B. Hِlldobler. 1996. Use of stridulation in foraging leaf-cutting ants: Mechanical support during cutting or short-range recruitment signal? Behavioral Ecology and Sociobiology 39:293.


6.      Vibrational communication between hitchhikers and foragers in leaf-cutting ants (Atta cephalotes). Behavioral Ecology and Sociobiology 1995.


7.      Cocroft, R. 1999. Thornbug to thornbug: The inside story of insect song. Natural History (October). Available at http://www.amnh.org/naturalhistory/features/october99_thornbugs.html.


8.      DeVries, P.J. 1992. Singing caterpillars, ants and symbiosis. Scientific American 267(October):76-82. See http://www.science-frontiers.com/sf085/sf085b06.htm.


9.      Hِlldobler, B., and E.O. Wilson. 1990. The Ants. Cambridge, Mass.:Harvard University Press.


10.  Milius, S. 1998. Old MacDonald was an ant. Science News 154(Nov. 21):334.


 1. Raloff, J. 1994. When this fly arrives, ants’ heads will roll. Science News 146(Nov. 26):358.
 • تاریخ ارسال : جمعه 12 مهر 1392 ساعت: 10:36
 • نویسنده :

نظرات()

مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلبنام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات

تبلیغات

  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
  ورود کاربران

  ورود کاربران

  عضويت سريع

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
   آمار

   آمار

    آمار مطالب آمار مطالب
    کل مطالب کل مطالب : 62
    کل نظرات کل نظرات : 12
    آمار کاربران آمار کاربران
    افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
    تعداد اعضا تعداد اعضا : 3

    آمار بازدیدآمار بازدید
    بازدید امروز بازدید امروز : 18
    بازدید دیروز بازدید دیروز : 4
    ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
    ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
    آي پي امروز آي پي امروز : 1
    آي پي ديروز آي پي ديروز : 3
    بازدید هفته بازدید هفته : 39
    بازدید ماه بازدید ماه : 70
    بازدید سال بازدید سال : 486
    بازدید کلی بازدید کلی : 10,416

    اطلاعات شما اطلاعات شما
    آی پی آی پی : 54.167.15.6
    مرورگر مرورگر :
    سیستم عامل سیستم عامل :
    تاریخ امروز امروز : یکشنبه 25 آذر 1397
    نظرسنجي

    نظرسنجي

     چه نظری درباره وب سایت دارید

     کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به حوزه علمیه تعلیم القرآن صالح آباد بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
     قالب طراحی شده توسط: تک دیزاین و سئو و ترجمه شده و انتشار توسط: قالب گراف